ברכות למדינת פנמה ולתושביה לפתיחת התעלה החדשה
תעלת פנמה, שהוקמה בתחילת המאה ה 20 היא ללא ספק פלא הנדסי ונחשבת לאחד משמונת פלאי העולם המודרני, היא מקצרת את הדרך מניו יורק לסן פרנסיסקו בלא פחות משלושה עשר אלף קילומטרים ואת הדרך למזרח אסיה ב 7000 ק"מ, אולם התעלה בת ה 100 ויותר אינה מסוגלת להעביר מטענים מודרניים והיה צורך להרחיבה. הרחבת תעלת פנמה הייתה משימה לא קלה בלשון המעטה, כמעט כמו לבנות אותה מחדש:  כ - 11,000 עובדים העבירו כ 150 מיליון מטרים מעוקבים של אדמה בוצית וסלעים, 6.4 מיליון משאיות שפכו 4.4 מיליון מטרים מעוקבים של בטון מזוין, ו 220,000 טון של פלדה.
כל זאת כדי ש 14,000 ספינות תעבורנה בתעלה בת 50 הק"מ מדי שנה. הכרייה והבניה לקחו תשע שנים, והמחיר התחיל ב 5 מיליארד דולר.
האם זה היה כדאי? האם הפרויקט של נתיב המים של פנמה ישמש אמצעי הסחר העולמי החשוב ביותר במעבר מצפון אמריקה למזרח אסיה?
לא כל אזרחי פנמה משוכנעים, שייהנו כלכלית מהתעלה, למרות שהם הצביעו בעד הקמת התעלה במשאל העם שנערך בשנת 2006 , למרות שהצפי הוא להכנסה של כ 2 מיליארד $ בשנת 2021, ולמרות שהספינות שיעברו בה תהיינה גדולות יותר כי הערוצים הורחבו והועמקו, היום יכולה לעבור בתעלה אוניית מכולות בקיבולת של כ 13,000 מכולות לעומת האוניות בקיבולת של 5000 מכולות בתעלה הישנה. לכן, רוב הצי העולמי יוכל לעבור היום בתעלה (מלבד מכולות ענק בעלות 20,000 מכולות, שכבר שטות היום באוקיינוסים.  
יש להניח שמחיר ההובלה לא ירד, אולם תהייה זו דרך יעילה להעברת פחם, גז ומוצרים נוספים.
ההרחבה תמלא את הקופה של רשויות תעלת פנמה - ACP ושל ממשלת פנמה, וגם תשנה את אופן תנועת משא ברחבי העולם. התעלה יכולה להסיט את תנועת המשאות מתעלת סואץ, דבר המדאיג את מצרים.
מה שמדאיג את ממשלת פנמה זו התוכנית הסינית לבניית תעלה מקבילה בניקרגואה באורך של 270 ק"מ הנחת מסילות רכבת באורך 790 ק"מ שתחבר את האוקיינוסים בקולומביה ובמקסיקו.
האם לכולם תהייה פרנסה מרכז אמריקה?

לטיול המשלב ביקור בתעלה (כל טיול המופיע בעמוד הטיולים)  - התקשרו לטלפון 00-50766776622 או כתבו מייל  moty.hen@gmail.com  


מוטי וריטה מציעים גם אירוח חם וביתי בהוסטל שלהם הנקרא: "הקבוץ של ריטה" הכולל ארוחות כיד המלך (ניתן להזמין מראש ארוחות כשרות למהדרין) הממתינות לאורחים בתחילתו ובסופו של כל יום טיול, וחדרים מרווחים ונעימים לאורחי המלון.

.

תעלת פנמה בשידור ישיר
אונייה ראשונה בדרך לתעלה
דברים שלא ידעתם על תעלת פנמה
 
Facebook
Google+
Twitter
Youtube
envelop2, envelop, mail, email, contact, letter
home11, home, house, building
podcast3, podcast, broadcast, live, wave, radio, feed
phone, phone, contact, telephone, support, call
מוטי - 00-50766776622
 
 
 Kibbutz de Rita, Santa
Lucia, Via Principal Primera
 
Skype  -  מוטי חן
           הזמן עכשו