ינואר 

New Year's Day - יום השנה החדשה נחגג בכל רחבי פנמה ב- 1 לינואר. החגיגות בדרך כלל מתחילות בערב השנה החדשה יום קודם (ה- 31 בדצמבר) עם תצוגות זיקוקין וחגיגות הגולשות עד ליום שלמחרת. רוב בתי העסק ברחבי המדינה סגורים.

Martyrs' Day - ה- 9 בינואר הוא יום זיכרון, יום אבל לאומי המנציח את המהומות בשנת 1964 על ריבונות אזור תעלת פנמה. המהומות גבו את חייהם של 21 מאזרחי פנמה וארבעה חיילים אמריקאים. האירוע נחשב לגורם משמעותי בהחלטת ארה"ב להעברת השליטה באזור תעלת פנמה. 

International Jazz Festival - פסטיבל הג'אז הבינלאומי מתקיים בשבוע הראשון של ינואר. הוא נוסד על ידי הפסנתרן הפנמי דנילו פרז (Danilo Perez), מושך הוא מוסיקאים וחובבי ג'אז רבים מרחבי העולם. מתקיים בפנמה סיטי, וביניהם התאטרון הלאומי המפואר. האירועים כוללים מופעים מוזיקליים וסדנאות עם מוזיקאים ברמה עולמית.

Flower and Coffee Fair - ביריד הפרחים והקפה המתקיים מידי שנה בבוקטה (8-18 בינואר), תוכלו למצוא בנוסף לפעילויות תרבות ולתערוכות מסחריות, מעל ל- 35,000 זנים של פרחים והזדמנות לטעום קצת מהקפה הטוב של פנמה. פסטיבל זה מושך בכל שנה אלפים לאזור. 

San Sebastian Fair - יריד סן סבסטיאן הוא פסטיבל מסורתי המתקיים באוקו (Ocú) בלבה של פנמה, מה- 15-19 בינואר. ביריד תמצאו תצוגות חקלאיות, אוכל ושתייה מסורתיים, וגם תלבושות וריקודים פולקלורים, כל זאת לכבוד הפטרון הקדוש של העיירה.

Festival de los Congos - הפסטיבל דה לוס קונגוס מתקיים בשבוע האחרון של ינואר בעיירה אסקובל (Escobal). פסטיבל זה מושך מידי שנה אלפים לחגיגות המורשת האפריקאית באזור. אמנים ומוזיקאים יוצאים בפסטיבל לרחובות, מציגים סצנות סאטיריות ומנגנים שירים מסורתיים עם כלים מסורתיים. 

International Festival of Chorrera - הפסטיבל הבינלאומי בעיירה צ'וררה מתקיים מידי שנה בין התאריכים ה- 21 בינואר ועד ה- 1 בפברואר. זהו יריד תרבותי ובו בין היתר מופעי פולקלור, תצוגות חקלאיות ושוק פשפשים. זוהי הזדמנות טובה עבור המבקרים לטעום מאכלים מסורתיים ולספוג מעט מן התרבות הייחודית של האזור.

Orange Fair - יריד של פירות טריים וטעימים המתקיים מידי שנה בעיירה צ'ורוקיטה גרנדה (Churuquita Grande) שבמחוז קוקלה (Cocle) מה- 29 בינואר ועד ה- 1 בפברואר.

 

פברואר 

Carnaval - הקרנבל הינו אחד מן הפסטיבלים הגדולים בפנמה. הוא נפתח 4 ימים לפני Shrove Tuesday; היום שלפני תקופת ארבעים ימי התענית, הנמשכת עד חג הפסחא (במהלך פברואר או מרץ). בכל רחבי המדינה מתקיימות חגיגות כשהגדולה ביותר נערכת בבירה. הרחובות מלאים בתהלוכות וירידים עם מוסיקה וריקודים לאורך כל הלילה. 

Boqueté Jazz Festival - פסטיבל הג'אז השנתי בבוקטה מתקיים באמצע פברואר במספר אתרים ברחבי העיירה. הפסטיבל המוקדש לסקסופוניסט המקומי קרלוס גארנט (Carlos Garnett), מארח מספר מופעים בינלאומיים ומקווה להיות מוצלח לא פחות מזה המתקיים בהצלחה רבה בפנמה סיטי.

 

מרץ 

David International Fair - יריד חקלאי האורך 10 ימים המושך מאות מציגים מכל רחבי העולם. היריד, הסובב סביב בעלי חיים וחקלאות, כולל גם מוסיקה וריקודים פולקלורים, כמו גם שוק אומנות. אלפי מבקרים מגיעים אל העיר השנייה בגודלה בפנמה בכל אמצע מרץ לאירוע שנתי זה.
 

אפריל 

Orchid Festival - יריד הסחלבים המתקיים מידי שנה בבוקטה, מציג אלפי זנים של הפרח היפה באמצע אפריל.
 

מאי 

Labour Day - יום הפועלים נחגג בראשון במאי מידי שנה במוקדים שונים במדינה. המבקרים בבוקס דל טורו יהנו מתהלוכות וחגיגות ברחוב. זהו יום חג לאומי לכן צפו למחסור בשירותים ציבוריים. רוב בתי העסק סגורים באותו יום.

International Wine Fair - יריד היין הבינלאומי מתקיים בכל שנה באמצע מאי במרכז הקונגרסים של פנמה סיטי. היריד כשמו כן הוא - יריד בו ניתנת למבקרים ההזדמנות לטעום מגוון של יינות במשך יום שלם.
 
Corpus Christi Festival - פסטיבל זה מתקיים מידי שנה בתאריכים שונים, 40 ימים אחרי חג הפסחא, בעיירה הקטנה לה וילה דה לוס סנטוס (La Villa de los Santos). הפסטיבל "חוגג" מאבקים בין האל והשטן ולכן מוצגים בו ריקודים ומופעי רחוב רבים עם דמויות של שטן, מלאך וכדומה.

 

יוני 

Annual Hindu Festival - פסטיבל ההינדו השנתי, הידוע גם בשם הפסטיבל ההודי, מתקיים מידי שנה בתאריכים שונים, או ביוני או ביולי. הפסטיבל מכבד את קהילת ההינדו בפנמה ומושך מבקרים רבים למקדש ההינדו בפנמה סיטי.

Dia de la San Juan Bautista - חגיגות סן חואן באוטיסטה מכבדות את הפטרון הקדוש של העיירה צ'יטרה הידוע גם בשם - ג'ון המטביל, בסוף יוני מידי שנה. 

יולי 

 Nuestra Señora del Carmen - פסטיבל זה המתקיים באי טאבוגה באמצע יולי, מוקיר את זכרה של הבתולה מכרמן בתהלוכה קטנה ומיסה המונית בכנסייה הקתולית.
National Pollera Festival - פסטיבל החצאיות הלאומי חוגג את הלבוש המסורתי של הנשים בריקודים ומוזיקה ברחובות הכפר לס טאבלאס.

 

אוגוסט 

International Piano Competition - בסוף אוגוסט מתאספים פסנתרנים מכל רחבי העולם בפנמה סיטי על מנת לקחת חלק בתחרות הפסנתר של הפסטיבל הבינלאומי.התחרות מתקיימת התאטרון הלאומי היוקרתי וניתן לרכוש אליה כרטיסים באינטרנט.

Expoflora - בסוף השבוע השני לסוף אוגוסט, מתקיימת תערוכת פרחים יפהפייה במוזיאון הארכאולוגי של פנמה סיטי, בה מוצגים פרחים בסידורים שונים ומגוונים בשלושת קומות המוזיאון.

 

ספטמבר 

Festival Nacional de la Mejorana - בין ה- 23 ל- 28 בספטמבר בכל שנה, מתקיים פסטיבל לאומי ובו מופעים של מוזיקאים ורקדנים פולקלורים מכל רחבי המדינה. הפסטיבל המכבד במהותו את הגיטרה הספרדית המסורתית - לה מחוראנה, מושך אליו אלפים המתקבצים בעיירה הקטנה גואררה (Guararé). 

International Festival of the Sea - פסטיבל הים הבינלאומי המתקיים מידי שנה בשבוע השני של ספטמבר, מספק טעימה אותנטית לתרבות האיים של פנמה בבוקס דל טורו. במשך ארבעה ימים חוגגים המקומיים על האי קולון את הים במופעי רחוב מוזיקליים, מופעי ריקוד, זיקוקין ועוד. יש לזכור להזמין מקומות לינה מראש שכן זהו הפסטיבל הפופולרי ביותר באזור.

 

אוקטובר 

 Festival of the Black Christ - מידי שנה, ב- 21 באוקטובר, מתעוררת לחיים העיירה פורטובלו. הפסטיבל כולל מסלול עלייה לרגל של 40 ק"מ מן העיירה סאביניטס (Sabinitas) לכנסייה סן פליפה שבפורטובלו. אחד מן הייצוגים המכובדים ביותר של ישו בפנמה הוא פסל ישו השחור בפורטובלו. הפסטיבל כולל בקשת מחילה מהפסל ובין לבין - שתייה, אוכל וריקודים. זהו אחד מן הפסטיבלים הדתיים הפופולריים ביותר בפנמה ולכן יש לזכור להזמין מקומות לינה מראש.


 National Ballet Festival - פסטיבל הבלט הלאומי מתקיים מידי שנה בפנמה סיטי, בתאטרון הלאומי היוקרתי של העיר. הפסטיבל מציג מופעים רבים של להקות הריקוד הטובות במרכז אמריקה עוד משנות 1970 ועד היום. 

Columbus Day - יום קולומבוס (האיש שגילה את אמריקה) נחגג ב- 12 לאוקטובר מידי שנה. בחגיגות שבבוקס דל טורו תוכלו ליהנות ממופעים מוזיקליים ברחובות כמו גם מופעי ריקו וזיקוקין על החוף.  

 

נובמבר :

Independence Days - פנמה חוגגת שלושה ימי עצמאות. ב- 3 וב- 4 בנובמבר חוגגת פנמה יום עצמאות ואת יום הדגל בחגיגות גדולות ובהן תהלוכות, זיקוקין ומופעי רחוב, בעיקר בפנמה סיטי ובדויד. ב- 28 בנובמבר מכבדים הפנמים את העצמאות שקיבלו מספרד במספר חגיגות אזוריות שלא משתוות לחגיגות הגדולות בתחילת החודש.
 

דצמבר :

Mother's Day - פנמה חוגגת את יום האם ב- 8 בדצמבר (בניגוד ליתר העולם החוגג את יום האם ב- 11 במאי), ביום הידוע בנצרות כיום "העיבור ללא חטא" בו, לפי האמונה הנוצרית, הרתה מרים לרוח הקודש. שימו לב שביום זה בתי עסק רבים סגורים. 

Christmas Day - האוכלוסיה הפנמית חוגגת את חג המולד כמו בכל מדינה קתולית אחרת ב- 25 בדצמבר. בערב חג המולד מתאספים מאמינים רבים למיסות חג מולד בכנסיות המקומיות בכל עיר ועיירה. ביום החג רוב בתי העסק סגורים כך שהפעילות העיקרית שתבחינו בה תהיה בכנסיות. 

New Year's Eve Beach Party - ב- 31 בדצמבר, ערב השנה האזרחית החדשה, מאחר הריזורט "אל נטורל" באי בסטימיטוס (Bastimeitos), חגיגה שנתית עם תקליטנים מכל רחבי העולם ותחבורה ימית לאי במחירים סבירים.

חגים ואירועים בפנמה
לטייל עם מוטי - ע"פ לוח השנה

לפניכם הצעות לארועים בפנמה ע"פ לוח השנה. (לא כל האפשרויות!!), עיינו בהם והתקשרו לדבר עם מוטי, כי זו תהיה הדרך הטובה ביותר לארגון הטיול שלכם.
מוטי יודע מתי והיכן מתרחש כל ארוע, הוא יוכל להמליץ על שילובים מעניינים ומתאימים לתחומי העניין שלכם.

אל תהססו. 


מוטי - 00-50766776622  
 Kibbutz de Rita, Santa
Lucia, Via Principal Primera 
Skype  -  מוטי חן
העם הפנמאי אוהב לחגוג, וכיאה לעם לטיני החגיגות תמיד שמחות, גדולות ומלאות מוזיקה וריקודים. מעבר לחגים הלאומיים המצויינים פה ישנם אלפי פסטיבלים מקומיים אשר מתקיימים בכפרים הילידיים וגם הם מהווים חוויה ייחודית בפני עצמה.
 
Facebook
Google+
Twitter
Youtube
envelop2, envelop, mail, email, contact, letter
home11, home, house, building
podcast3, podcast, broadcast, live, wave, radio, feed
phone, phone, contact, telephone, support, call
מוטי - 00-50766776622
 
 
 Kibbutz de Rita, Santa
Lucia, Via Principal Primera
 
Skype  -  מוטי חן
           הזמן עכשו