ספינה של קולומבוס שחזור
שחזור ספינה של קולומבוס
כיצד אתם אוהבים לטייל ומה אתם רוצים לראות?
  •  טיולי טבע  -  בפנמה מעל 900 סוגי ציפורים וכ 10,000 צמחים, מתוכם כ 1000 סחלבים שונים. כמחצית משטחה של המדינה מכוסה ביערות גשם. חלקם הוכרזו כשמורות טבע.  
  •  רכיבה על סוסים  -  הדרך הפופולארית ביותר לטיולים בסביבה, הוא ברכיבה על סוסים. תוכלו להגיע לנקודות תצפית מרהיבות, לרכב לאורך הנהר ולטבול במעיינות באזור. אינך צריך להיות רוכב מיומן...  
  •  שיט בנהרות ובים  -  אפשר לשחות בצד הלוויתנים, לשנרקל, לצלול ולדוג וגם לעשות רפטינג. ליוויתנים בפנמה בחודשים יולי עד אוקטובר! בוא לשייט בגולפו דה ציריקי .  
  •  אינדיאנים  -  קבוצה האתנית הדומיננטית היא של בני תערובת של אירופים ואמריקנים ילידים (אינדיאנים), חלקם מהאיים הקאריביים, הם בני תערובת של צאצאי אפריקנים ואמריקנים ילידים.  
  •  טיולים- ג'יפים  -  בג'יפים לוקח אותנו מוטי חן למקומות בהם קשה לנו להגיע בדרכים אחרות. המסלולים מתאימים למבוגרים, משפחות, ילדים ובעלי צרכים מיוחדים.  
  •  טיולים - בעקבות קולומבוס  -  האם קולומבוס היה הראשון שגילה את אמריקה? מתברר שלא. הקדימו אותו האיסלנדי איריקסון והראשון שהבין שהוא דורך על יבשת חדשה: אמריגו ווספוצ'י, שעל שמו נקראת היבשת.  
  •  תעלת פנמה  -  התעלה הוקמה בתחילת המאה ה 20 היא פלא הנדסי, אחד משמונת פלאי העולם המודרני, מקצרת את הדרך מסביב לאמריקה. מעניין לראות כיצד חוצות האוניות ומתגברות על הפרשי הגובה.  
האם קולומבוס היה הראשון שגילה את אמריקה? מתברר שלא, היו לפניו לייף איריקסון האיסלנדי שחי בסוף המאה ה 10 לספירה היה הראשון, שדרך על אדמת אמריקה הצפונית ואף הקים שם מושבה איסלנדית. אולם, הראשון, שהבין שהגיע ליבשת חדשה היה האיטלקי, אמריגו וספוצ'י והיום היבשת קרויה על שמו.  אפילו קולומבוס עצמו לא ידע שהגיע ליבשת החדשה הוא היה בטוח שהגיע להודו ולכן קרא לילידים בשם: הודים או אינדיאנים בשפתו.
קולומבוס אכן, התכוון לשוט להודו המזרחית כשהוא פונה למערב, בהאמינו כי כדור הארץ הוא עגול. לדעתו המרחק ממערב לספרד יהיה קצר מהשיט למזרח והעיקוף הגדול דרך כף התקווה הטובה? בדרומה של אפריקה.
שלוש פעמים שט קולומבוס עם הצי שלו לכיוון מערב ובכל פעם נחת בקבוצת איים אחרת, קרא לה בשם וחזר לספרד בגלל מחסור במזון, והתנגדות הימאים שלו, שרבים מהם מתו ממחלות בדרך. רק בפעם הרביעית הגיע ליבשה, הוא הגיע לפנמה והיה בטוח שמצא את הנתיב הימי הקצר להודו. למקום הוא קרא הודו ולתושביו הודים או בשפתו: אינדיאנים.
 מסעותיו של קולומבוס היו מלווים בטעויות רבות. לא רק המיקום שאליו הגיע, גם המרחקים אותם מדד והעריך וגם העובדה, שהחליף את המייל הימי האיטלקי במייל ערבי, הגדול ממנו בשליש בערך.
ולמרות הכול גילוי אמריקה נרשם על שמו, מדוע?
אולי מפני שהאיסלנדים והנורווגים רק קפצו מאי לאי, המידע היה בידם, אך לא היכולת והרצון להפיצו. אולי משום שהוא התחיל את תקופת המסעות והגילויים הגדולים בעולם.
קולומבוס הגיע במסעותיו לאי קובה, לאיי בהמה, לאי היספניולה, לג'מייקה, לפוארטו ריקו, טרינידד וטובגו כל האיים נקראים היום האיים הקריביים והם נמצאים באוקיינוס האטלנטי, ממזרח לאמריקה המרכזית ולפנמה של היום. הספרדים, שהשתלטו על האיים, עודדו מיסיונרים אירופאים להתיישב באזורים אלו, הפכו אותם לקולוניות - מושבות ניצלו את התושבים וחלקם נמכרו אף לעבדות.
במסעו הרביעי הגיע קולומבוס לפנמה, הונדורס וקוסטה ריקה.

כלומר: מה שברור הוא שקולומבוס גילה את פנמה, אבל לא יכול היה להגדיר שהיא נמצאת ביבשת החדשה, ולכן לא קיבל את הכבוד הראוי והיבשת לא נקראה על שמו.

נילי גולן
מידעתא – הקמת אתרים וקידומם
My-daata.com

 

בעקבות קולומבוס לפנמה

המסעות לגילוי היבשת החדשה

מה חיפש קולומבוס בפנמה ומה הוא מצא

קולומבוס פנה למלכי פורטוגל וספרד במטרה לקבל את חסותם למסעותיו. בסופו של דבר תמכה בו איזבלה מלכת ספרד. השאלה היא מה ציפו מלכי ספרד פרידננד ואיזבלה לקבל תמורת התשלום הגבוה שגבה קולומבוס בארבעת מסעיו. כדי להבין זאת יש לחזור לתקופה ולמאה ה 15 לספירה.
במאה ה 15 חיפשו השליטים: זהב, עבדים באפריקה ותבלינים ממזרח אסיה אשר נקראה בשם כולל: הודו, כלומר, אפשר לומר שהתבלינים היו אלה שגרמו לגילויה של אמריקה.

מדוע תבלינים?

התזונה האירופית בשנים אלו הייתה דלה מאד, ואמצעי השימור היו מוגבלים. ההבדל היחידי בין תזונתם של העשירים לתזונת אחד האדם היו התבלינים: פלפל שחור, קינמון, ציפורן גרמו לאנשים לצאת למסעות רחוקים ומסוכנים. בשם הכולל תבלינים דברו גם על מוצרי מותרות כמו: בשמים, חפצי אמנות, בדים יקרים, אבנים יקרות, שנהב, תכשיטים. מוצרים שאירופה הנחשלת לא הייתה מסוגלת לייצר ונאלצה לרכוש ולייבא מאסיה.
כריסטופר קולומבוס רצה להגיע להודו ולא היא, הוא התכוון להגיע למזרח אסיה בדרך הקצרה והגיע לאיים הנקראים היום האיים הקריביים ונמצאים לפי חישוביו בדיוק באותו מרחק. רק במסע הרביעי הגיע קולומבוס ממש לחופי אמריקה או ליתר דיוק מרכז אמריקה ולפנמה של היום.
במרכז אמריקה לא מצא קולומבוס את אשר חיפש, הוא גילה תושבים מקומיים שקרא להם אינדיאנים על שם תושבי הודו – מטרת נסיעתו וגילה שהם מגדלים מטעי קקאו. הילידים סיפרו לו על ים גדול המצוי מעברן השני של ארצות אלה, אך קולומבוס לא בדק את טענתם ולא חשד מעולם בקיומה של יבשת חדשה ולא אוקיינוס מהעבר השני של פנמה.

תרומתו של קולומבוס

אם כך, תרומתו הגדולה של קולומבוס הייתה גילוי הקקאו, שגדל ביערות הגשם במרכז אמריקה. הקקאו, הנקרא גם משקה האלים, נחשב בימים קדומים למוצר יוקרתי שווה בערכו לזהב, שנהנו ממנו רק המעמדות העליונים בחברות שונות. הוא נחשב בעל תכונות מיסטיות רוחניות, שימש בטקסים דתיים ואף נחשב למוצר בעל תכונות מרפא רבות. גם היום נחשב הקקאו למוצר המקביל לזהב ומחירו נקבע בבורסות הגדולות לקקאו של ניו יורק, שיקגו ולונדון ובערים אחרות במערב, ומושפעים כמו כל בורסה ממצבים פוליטיים ותנודות כלכליות.

אבל כפי הנראה האוצרות האחרים שהביא על סיפונו של קולומבוס היו הרבה יותר מרגשים ופולי הקקאו שהציג בפני המלך פרדיננד והמלכה איזבלה לא עוררו תשומת לב רבה. רק כעשרים שנה מאוחר יותר - הכובש הספרדי הרננדו קורטז הוא שגילה את הערך המסחרי של הפולים היקרים, והביא אותם עימו בחזרה לספרד ב-1528. ורק מאוחר יותר פותחה  גירסה ספרדית של משקה הקקאו שהכיל קינמון, אגוז מוסקט וסוכר.

היום מגדלים בפנמה קקאו, משתמשים בחמאת הקקאו למוצרים קוסמטיים ואת המשקה ששתו בני האלים שותים ילדים בארוחת הבוקר.
 
 
Facebook
Google+
Twitter
Youtube
envelop2, envelop, mail, email, contact, letter
home11, home, house, building
podcast3, podcast, broadcast, live, wave, radio, feed
phone, phone, contact, telephone, support, call
מוטי - 00-50766776622
 
 
 Kibbutz de Rita, Santa
Lucia, Via Principal Primera
 
Skype  -  מוטי חן
           הזמן עכשו